Google Android işletim sistemini ücretli yapacak iddiası

AB, Google’a mobil işletim sistemi Android’e kendi arama ve web tarama uygulamalarını paket olarak eklediği gerekçesiyle 4,3 milyar avroluk para cezası verdi. Bu gelişmenin ardından işletim sisteminin ücretli hale gelebileceği ileri sürüldü.
Milyonlarca cep telefonu kullanıcısını yakından ilgilendiren haber The Verge internet sitesinde yer aldı. Google Üs Yöneticisi Sundar Pichai, blog yazısında, Android’in iş modelinin Google’ın diğer uygulamalarıyla oluşturduğu eko-sisteme dayandığını, AB’nin kararı sonrası bu dengenin bozulması nedeniyle Android’in bedava ve açık bir sistem olmaktan çıkarak ücretli ve tescilli hale gelebileceğini belirtti.
“BAŞKA VERSİYONLAR KULLANILABİLİR”

Pinchai, tipik bir Android kullanıcısının işletim sistemiyle telefonuna 50 kadar uygulama yüklediğini ve bunların çoğunun başka üreticilere ait olduğunu, ön tanımlı arama ve web tarama uygulamalarının ise silinerek başka versiyonlarının kullanılabileceğini ifade etti.

Google’dan rekor ceza sonrası ilk açıklama
Avrupa Komisyonu’nun ABD’li teknoloji devi Google’a haksız rekabetle tekelleştiği gerekçesiyle başlattığı soruşturma tamamlandı. Google’a 5 milyar dolar para cezası verilirken, gündeme bomba gibi düşen gelişmeyle ilgili teknoloji devinden ilk açıklama geldi.
Android hakkındaki karara ilişkin olarak Google tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

KAAN, verilen o tarihte yerli motor ile kanatlanacak!

TUSAŞ tarafından geliştirilen milli muharip uçağı KAAN’la ilgili gururlandıran bir gelişme yaşandı. KAAN’da 2028 yılından …

Bir yanıt yazın