Orduyu darbeye çağıran milletvekili gözaltında

Makedonya ve Yunanistan arasındaki tarihi anlaşmayı kabul etmeyip orduya seslenen aşırı sağcı vekil, arkadaşının evinde saklanırken yakalandı.
Yunanistan’da darbe çağrısı yaptıktan sonra kaçan aşırı sağcı Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) milletvekili Konstantinos Barbarusis, gözaltına alındı.
Yunan medyası, parlamentoda yaptığı konuşmada orduya darbe çağrısında bulunduktan sonra kendisini gözaltına almaya gelen polislerden kaçmayı başaran Barbarusis’in yakalandığını bildiriyor.
Polisler, milletvekilini Atina yakınlarındaki Pendeli bölgesinde bir arkadaşının evinde saklanırken buldu.
Barbarusis, Makedonya ile ‘isim sorununa’ ilişkin yaptığı konuşmada, Yunan hükümeti ile Makedonya hükümeti arasında yapılan anlaşmanın ‘vatan hainliği ile eş anlamlı olduğunu’ savunmuş, devamında “Orduyu, bu ihaneti durdurmak amacıyla Başbakan Aleksis Çipras, (Savunma Bakanı) Panos Kammenos ve Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’u tutuklayarak yeminlerini yerine getirmeye çağırıyorum” demişti.
Altın Şafak milletvekilinin bu ifadeleri tepkilere neden olurken, Barbarusis partisinin parlamento grubundan ihraç edilmişti.
Atina Savcılığı tarafından, meclisteki konuşması nedeniyle hakkında vatana ihanet suçlamasıyla soruşturma başlatılarak gözaltına alınması kararlaştırılan Barbarusis, meclise kendisini yakalamaya gelen polislerden makam arabasıyla kaçmıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

28 Şubat Paşalarına af: Çevikbir dahil 14 kişi tahliye edilecek

28 Şubat Davası kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan 14 kişi, sağlık sorunları nedeniyle affedildi. 28 …

Bir yanıt yazın