Pfizer CEO’su Dr. Albert Bourla: Her yıl covit-19 aşısı yaptırmak zorunlu olabilir

Pfizer CEO’su Dr. Albert Bourla, koruyuculuğun yüksek seviyede tutulması için insanların her yıl korona aşısı yaptırmalarının gerekebileceğini söyledi.

Koronavirüs salgınında milyonlarca insanın hayatını kaybetmesinin ardından bulunan aşılar insanlığın umudu oldu.  Dünya çapında aşı uygulama programları devam ederken çıkan yeni varyantlar nedeniyle aşıların koruyuculuğu tartışmalara neden oluyor.  Virüse karşı insanların çoğunlukla 2 doz aşı olmasının ardından bu kez ‘hatırlatma’ dozu olarak 3. doz için uyarılar gelmeye başladı.

Bu durum aşı şirketlerinin kazançları da göz önünde bulundurularak tepkilere neden oluyor.  Pfizer firması yıl sonuna kadar dünyanın çeşitli yerlerine toplam 3 milyar doz aşı temin etmiş olacak. Firma, gelecek yıl için de 4 milyar doz aşı üretecek.

Şirket bu yıl korona aşısı satışlarından en az 35 milyar dolar gelir elde edecek.  Pfizer’in CEO’su Dr. Albert Bourla konuya ilişkin BBC’ye açıklamalarda bulundu.  Aşının düşük gelirli ülkelere, üzerine kar konmadan satıldığını söyleyen Dr. Bourla, kazançları konusundaki eleştirilere “Önemli olan şu ki milyonlarca hayat kurtarıldı. Küresel ekonominin trilyonlarca dolar tasarruf etmesini sağladık” dedi.

Aşıların pandemi sırasında milyonlarca kişinin hayatını kurtardığını kaydeden Bourla, koruma düzeyinin yüksek tutulması için de her yıl korona aşısı yapılması gerekebileceğini söyledi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Cevdet Yılmaz: Yurt dışı yatırımcının Türk tahvillerine ilgisi artışta

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Rezervlerimizdeki artış ve artan yabancı sermaye girişleri, tesis etmekte kararlı olduğumuz …

Bir yanıt yazın