İdlib’te Muhaliflerden Esad güçlerine karşı taarruz!..

Gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmesine rağmen Esad rejiminin saldırılarına maruz kalan İdlib’te muhalifler karşı operasyon başlattı. Türkiye’nin de desteklediği muhalifler, bazı bölgeleri Esad güçlerinin elinden geri aldı.
Suriyeli askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı gruplar, Beşşar Esad rejimi ve İran destekli grupların son 3 haftada “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içinde ele geçirdiği bölgeleri geri almak için operasyon başlattı.
MUHALİFLERDEN OPERASYON
Askeri muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ndeki askeri muhalif ve rejim karşıtı silahlı gruplar, dün akşam saatlerinde Hama ilinin kuzeybatısında Esad rejimi ordusu ve İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçlerine karşı operasyon düzenledi.
Askeri muhalifler, rejim güçlerinin geniş çaplı saldırılarına mukavemet etmek için kurdukları ortak operasyon odasından yönettikleri çatışmalarda, Hama ilinin kuzeybatısındaki Kefrenbude ilçesi ile Tel Havvaş ve el-Humeyrat köylerini rejim güçlerinden aldı.
REJİM HAVA SALDIRILARI İLE CEVAP VERİYOR
Çatışmalarda, çok sayıda rejim askerinin öldürüldüğü, rejime ait tanksavar rampaları ve ağır silahların imha edildiği ve Esad rejiminin Kefrenbude saldırılarının komutanının esir alındığı öğrenildi.
Rejim güçleri ise askeri muhaliflerin ele geçirdiği söz konusu bölgelere yoğun hava ve kara saldırıları düzenliyor.
Bölgede taraflar arasında yoğun çatışmalar devam ediyor.
ÖSO çatısı altındaki Ulusal Özgürleştirme Cephesi bileşenlerinden Nasır Ordusu sözcüsü Muhammed Raşit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhaliflerin, rejiminin ilerlemesini durdurmak ve son haftalarda ele geçirdiği bölgeleri yeniden almak için operasyon düzenlediklerini söyledi.
Raşit, “Dün akşam saatlerinde düzenlediğimiz operasyonla Kefrenbude ilçesi ile Tel Havvaş köyünü rejim güçlerinden aldık. Cephe hattındaki ve kimsenin yaşamadığı el-Humeyrat köyünü de ele geçirdik.” dedi.
Rejim güçleri, bu ayın başından itibaren düzenlediği geniş çaplı saldırılarla, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”nin güney kısmında Hama ili kırsalındaki El Çenabire köyü ve stratejik Osman Tepesi’ni, Kefrenbude ilçesi ve Taş Tepesi’ni, Madik Kalesi beldesi, Bab el Taka,el Huveys el Kirkat,el Hamra,eş Şeria,Muhacirin ve Tüveyne köylerini, ÖSO ile yaşanan yoğun çatışmalardan sonra ele geçirmişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yerlikaya: Teröristlerin her an enselerindeyiz

Mersin’de terör örgütü PKK lehine sloganlarla halay çeken terör yandaşları için gereğinin yapıldığını İçişleri Bakanı …

Bir yanıt yazın