ABD fosfor bombasıyla Suriye’ye saldırdı

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, ABD’nin F-15 savaş uçaklarıyla Suriye’nin Deyrizor kentine fosfor bombalı saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı.
Rus ordusundan yapılan açıklamada, Suriye’nin Deyrizor kenti yakınlarındaki Hadjin köyüne ABD’nin F-15 savaş uçakları tarafından kullanılması Cenevre sözleşmesine göre yasak olan fosfor bombasıyla saldırı düzenlendi.
Saldırı sonrası ölü ve yaralılar olup olmadığı henüz bilinmiyor.
CENEVRE SÖZLEŞMESİ NEDİR?
Cenevre sözleşmeleri ya da Cenevre Konvansiyonları, İsviçre’nin Cenevre şehrinde yapılmış dört muahededir. Uluslararası hukukta insan hakları üzerine yapılmış ve 1949 yılında imzalanmış önemli sözleşmelerdendir ve uluslararası olan veya olmayan çatışma durumunlarında silahlı güçler ve insani yardım örgütleri tarafından uyulması beklenen standartları belirler. 1859 yılında Solferino Muharebesi’nde yaşanan vahşete şahit olarak etkilenen Jean Henry Dunant’ın çabaları sonucunda oluşmuştur. Silahlı çatışma hukuku veya harp hukuku olarak da bilinen uluslararası insancıl hukukun temel kaynağıdır.
Sözleşmeler ve konuları şu şekildedir: Birinci Cenevre Sözleşmesi harp halindeki silahlı kuvvetlerin hasta ve yaralılarının vaziyetlerinin ıslahına ilişkin sözleşme.
İkinci Cenevre Sözleşmesi silahlı kuvvetlerin denizdeki hasta, yaralı ve kazazedelerinin vaziyetlerinin ıslahına ilişkin sözleşme.
Üçüncü Cenevre Sözleşmesi harp esirlerine yapılacak muameleye ilişkin sözleşme.
Dördüncü Cenevre Sözleşmesi harp zamanında sivillerin korunmasına ilişkin sözleşme.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Reisi’ye Muhsin Yazıcıoğlu benzeri helikopter suikastı!

İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopter kaza yaptı! Olay yeri tespit edildi, işte bölgeden ilk görüntüler …

Bir yanıt yazın