Şifa deposu tarçının saymakla bitmeyen faydaları!

Ana vatanı Sri Lanka olan ağacın kabuğundan elde edilen tarçın, antik çağlardan beri pek çok medeniyet tarafından doğal ilâç olarak kullanılmıştır. Çay olarak içilebileceği gibi çeşitli yiyeceklerin üzerine serpilip yahut yenilerek de tüketilebilir.
-Kasları gevşetir. ˆİdrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelir.
-Kanserle savaşır. ˆEklem ağrılarında rahatlama sağlar.
-Hazmı kolaylaştırır. ˆSivilce ve siyah noktalarda etkilidir.
-Anne sütünü artırır. ˆManganez ve kalsiyum kaynağıdır.
-Kaşınmada etkilidir. ˆBaş ağrısı ve migrende faydalıdır.
-Kolesterolü düşürür. ˆDiş ağrısı ve ağız kokusunu giderir.
-Kan şekerini düşürür. ˆKas ve eklem ağrılarını rahatlatır.
-Enfeksiyonlara iyi gelir. ˆKanı inceltir ve akışını hızlandırır.
-Beyin aktivitesini artırır. ˆSolunum problemlerini tedavi eder.
-Kanamayı çabuk durdurur. ˆBağışıklık sistemini güçlendirir.
-Adet dönemini kolaylaştırır. ˆPıhtılaşma önleyici etkisi vardır.
-Doğal gıda koruyucusudur. ˆKalp hastalıklarına faydalıdır.
Yemeklerde baharat ve çeşitli hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılan tarçın, aynı adlı ağacın kabuğundan elde edilir. Çin (Cassia) ve Seylan olarak 2 farklı tarçın türü vardır. Bu iki tarçın çeşidi tat ve görünüm olarak birbirine benzer ancak Seylan tarçını biraz daha tatlıdır, daha zor bulunur ve kan şekerini düşürmede Çin tarçınına göre daha etkili olduğu söylenmektedir.
Tarçının faydaları arasında besin lifi bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırması ve kan şekeri dengesini koruması ilk sıralarda gösterilmekle birlikte, alternatif tıpta daha pek çok farklı kullanım alanına sahiptir.
Faydalarından bazıları bilimsel araştırmalarla desteklenirken bazıları sadece nesilden nesile aktarılan bilgilerden ibarettir.
Tarçının Sağlığa Faydaları
Tarçın ağacı kabuğunun sağlığa faydaları ve alternatif tıpta bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni içerdiği sinamaldehid, sinnamil asetat ve sinnamil alkol adlı bileşenlerdir.
Tarçın ve Kanın Pıhtılaşması
Fiziksel yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduran trombositler bazı durumlarda herhangi bir yaralanma olmamasına karşın damar içinde birikerek damar tıkanıklığına yol açabilir. Tarçının bu tehlikeli pıhtılaşma üzerine etkisi hakkında çok sayıda bilimsel araştırma bulunmaktadır.
Tarçında bulunan “sinamaldehid” (sinamik aldehit olarak da adlandırılır) istenmeyen pıhtılaşmaları önlemektedir. Tarçının bu özelliği aynı zamanda iltihap önleyici olarak kullanılmasını sağlamaktadır.
Tarçın ve Mikroplar
Tarçın yağı geleneksel olarak doğal bir mikrop önleyici/temizleyici olarak kullanılmaktadır. Bu özelliği laboratuvar testleriyle de kanıtlanmıştır.
Bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını önler. Aynı zamanda gıda sektöründe, gıdalarda bakteri üretimini önlemek ve raf ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır.
Tarçın ve Kan Şekeri
Bilimsel bir araştırmada, 40 gün boyunca her gün 1-6 gram arası tarçın tüketen gönüllülerin kolesterol seviyelerinde %18, kan şekeri seviyelerinde ise %24 düşme olduğu belirlenmiş.
2012 yılında, tarçının kan şekerini düşürmeye etkisi üzerine o güne kadar yapılan tüm çalışmaların gözden geçirilmesi sonucunda tarçın ve tarçın takviyelerinin glisemik kontrole yardımcı olduğunu sonucu elde edilmiş.
Bu alanda halen araştırmalar yapılmakla birlikte tarçının kan şekerini düşürdüğü ve insülini arttırdığı bilimsel olarak kabul görmektedir.
Tarçın ve Hafıza
ABD’de bulunan Wheeling Jesuit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonu arttırdığı belirlenmiş.
2009 yılında “Journal of Alzheimer’s Disease” adlı bilimsel dergide yayınlanan bir diğer makaleye göre ise, tarçın özü Alzheimer hastalarında görülen “tau proteinlerinin kümelenmesini” önlüyor ve hastalığı gelişimini yavaşlatıyor.
Tarçının hafızayı güçlendirmedeki etkisi üzerine daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır ancak bu konuda yapılan çalışmalar ümit vermektedir.
Tarçın ve Kolesterol
Günde 1-2 gram tarçın tüketmenin, metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesini düzenlediği için “teorik” olarak kötü kolesterolü de düşürdüğü kabul edilmektedir.
Uzmanlar yemeklere şeker ve tuz eklemek yerine tarçın kullanmanın, özellikle yüksek kolesterol şikayeti olanlar için iyi bir seçenek olduğunu belirtiyorlar.
Tarçın ve Zayıflama
Besin lifi bakımından zengin olan tarçın yemeklerden sonra kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Tarçının kilo vermeye etkisi üzerine yapılan araştırmalarda, bu baharatın kan şekerini düzenleyeme yardımcı olmasının üzerinde durulmaktadır.
Çünkü kan şekerinde yaşanan dalgalanmaların gıdalar yoluyla alından yağın vücut tarafından depolanmasını arttırdığı bilinmektedir.
Bir Bakışta Tarçının Faydaları
Her gün yarım çay kaşığı tarçın kötü kolesterolü düşürür.
Tip 2 diyabet hastalarında insülin üretimini arttırarak kan şekerini düşürür.
Tarçın yağı mantara karşı kullanılmaktadır.
Tarçın lösemi ve lenfoma hastalarında kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltabilir.
Kanın pıhtılaşmasını önleyici özelliği vardır.
Uzun süre tüketilmeyecek yemeklere biraz tarçın serpmek ürünlerin raf ömrünü uzatır.
Tarçın kokusu hafızayı güçlendirir.
Pastörize edilmemiş içeceklerde bulunan E.Koli bakterisine karşı kullanılır.
Strese bağlı baş ağrısı ve migrene iyi gelir.
Kan şekerini dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur.
Tarçın yağı kokuya neden olan bakterileri öldürür.
Serbest radikallerle savaşarak kanserli hücre oluşumunu yavaşlatır.
Tarçın çayı veya tarçın yağıyla masaj yapmak artrit ve osteoporoza bağlı ağrıları hafifletir.
Tarçın yağı taşıyıcı yağlarla (badem yağı, zeytinyağı, badem yağı…) karıştırılarak masaj yapıldığında kas ağrılarını alır.
Tarçın çayı “huzursuz bağırsak sendromu” olarak adlandırılan sindirim sistemi rahatsızlığına iyi gelir.
Taçrın çayı antibakteriyel özelliği ile ağız hijeni sağlayarak diş çürüklerini geciktirir ve dişeti sağlığını korur.
Tarçın yağı etkili bir sinek savardır. Mutfakta karıncalara karşı kullanılabilir.
Tarçın yağı boğaz ağrısına ve kuru öksürüğe iyi gelir.
Hafızayı güçlendirir.
Kan dolaşımını arttırır.
Yüksek manganez içeriğiyle adet öncesi sendorumuna ve adet kramplarına iyi gelir.
Tarçın Nasıl Kullanılır?
Tarçını toz ve kabuk şeklinde taze olarak tüketebilir veya besin takviyesi olarak satılan tarçın kapsüllerini kullanabilirsiniz.
Tarçını yemeklerinizde kullanmak istiyorsanız, şeker veya tuzun yerine toz tarçın kullanabilirsiniz. Grip ve nezle gibi salgın hastalıkların yaygın olarak görüldüğü kış aylarında vücudu enfeksiyonlara karşı korumak için tarçın çayı içebilirsiniz. Tarçın çayı aynı zamanda ağır bir yemek sonrası yaşanan hazımsızlık ve reflü belirtilerini hafifletmek içinde önerilmektedir.
Tarçının hafızayı güçlendirme etkisinden faydalanmak için önerilenler ise, tarçınlı sakız çiğnemek ve tarçın koklamaktır.
Kas ağrıları yaşıyorsanız 1 ölçek tarçın yağını 10 ölçek taşıyıcı yağlarla karıştırarak ağrıların ve kasılmaların yaşandığı bölgelere masaj yapabilirsiniz.
Tarçın ve Ballı Çay Tarifi: Diyet yapanlar arasında oldukça popüler olan ve kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülen tarçın ve ballı çay için ihtiyacınız olan malzemeler yarım kabuk tarçın ya da yarım çay kaşığı toz tarçın ve 1 çay kaşığı organik bal. 1 büyük bardaklık suyu kaynattıktan sonra ocağı söndürün ve tarçını kaynamış suya atın.
20 dakika kadar demlenmesini (bardağın ağzını kapatabilirsiniz) ve soğumasını bekledikten sonra balı ekleyip karıştırın. Bu karışımı sabah kahvaltısından önce ve akşam yatağa girmeden yarım saat önce olmak üzere 2 kez içebilirsiniz. Aynı karışımı sıcak yaz aylarında buzlu çay olarak da tüketebilirsiniz.
Tarçının Yan Etkileri
Tarçın “tüketilmesi güvenli” baharatlar arasında yer almaktadır. Ancak diğer baharat ve bitkilerde olduğu gibi aşırı tüketiminin bazı yan etkileri olabilir.
Yüksek kan şekeri için düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, tarçın ilacın etkisini arttırarak kan şekerinin normal değerlerin altına düşmesine yol açabilir.
Tarçın çayı ve tarçın takviyelerinin gebelik ve emzirme dönemlerindeki etkisi henüz bilinmediği için bu gibi hassas dönemlerde herhangi bir baharatı veya bitkisel ürünü düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce doktora danışmanız en güvenli yol olacaktır.
Özellikle Çin tarçını içinde bulunan bileşenlerin bazı kişilerde karaciğeri zorladığı yönünde araştırma sonuçları bulunmaktadır. Bu nedenle karaciğer rahatsızlığı olanların düzenli olarak tarçın tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları önerilmektedir.
Kan şekeri seviyesini etkilediği için ameliyat sırasında ve sonrasında şekerin dengelenmesini zorlaştırır. Uzmanlar bu durumdan kaçınmak için cerrahi bir operasyondan 2 hafta önce tarçın tüketiminin bırakılmasını tavsiye etmektedir.
Tarçın yağını taşıyıcı yağlarla inceltmeden direkt olarak cilt üzerinde kullanmak kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Adana’da iki farklı minibüs durağı arasında ‘yolcu’ kavgası!

Adana’da bir minibüsçü, ‘Benim hattıma girdin’ diyerek içinde yolcu varken başka bir minibüse çarparak aynasını …

Bir yanıt yazın