MHP’den Almanya’ya “bozkurt” tepkisi!

Milli futbolcu Merih Demiral’ın bozkurt işareti yapmasının ardından başlayan tartışma devam ediyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Almanya’da bozkurt işaretinin yasaklanması tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. “Türk düşmanlığının Avrupa Birliği ülkelerine sıçraması büyük bir tehlikedir” ifadesini kullandı.

Almanya’da bozkurt işaretinin yasaklanması tartışmalarına ilişkin MHP’den açıklama geldi. Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, bozkurt üzerinden Türk ve yabancı düşmanlığı yapıldığını söyledi.

“Tartışmalara vesile kılınan bozkurt; Türkler nezdinde cesaretin, bağımsızlık ve özgürlüğün sembolüdür. Milli değerlerimizin bir parçası olan bozkurt motifinin kullanılması nasıl yasaklanabilir? Bozkurt işaretinin yasaklanması Almanya’nın entegrasyon çabalarını sekteye uğratacak, sosyal barış ve dayanışmayı, bir arada yaşama kültürünü zedeleyecek; ayrımcı, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı bir adım olacaktır. Asıl ırkçı olanlar bozkurt işaretini kullananlar değil, yasaklanmasını savunanlardır. Bozkurt üzerinden, Türk ve yabancı düşmanlığı yapılmaktadır.”

Yalçın, milli futbolcu Merih Demiral’ı hedef alan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’a da tepkiliydi. “Masum gol sevincine tepkisi, aşırı sağcılarınkinden de Nazilerinkinden de beter bir tutumdur.” dedi.

Yalçın, “Türkiye’nin mevcut konumuyla dünyada bir yıldız gibi parlaması, batılı ülkeleri rahatsız etmektedir” dedi. Başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinde yükselen aşırı sağ ve ırkçılığın, futbol sahalarına yansıtılması ise ayrı bir endişe vesilesi olmuştur.” ifadesini kullandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dünyanın en değerli kulübü yeniden Real Madrid

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl birinciliği Manchester City’e kaptıran Real …

Bir yanıt yazın