Canikli’den Rabia Naz için araştırma önergesi!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ile bazı AK Partili milletvekilleri, Rabia Naz’ın şüpheli ölümü hakkında Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için araştırma önergesi verdi.
11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümü Meclis gündemine taşındı. Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin tartışmalarda adı geçen AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’nin de aralarında bulunduğu bir grup milletvekilinin imzasıyla Meclis araştırması talep edildi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli ile arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, dünyada ve Türkiye’de çocuk ölümlerinin toplum vicdanında derin yaralar açtığı belirtildi.
AA’nın haberine göre, Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı şekilde bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili kamuoyunda çeşitli tartışmaların yaşandığı anımsatılan önergede, bu tartışmaların herkesi derinden üzdüğü dile getirildi.
Yaşam hakkının kutsal olduğuna, tüm hak ve özgürlüklerin temelinde yer aldığına işaret edilen önergede, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2’nci maddesinde yer alan yaşam hakkı ilk sayılan haktır. Diğer tüm hak ve özgürlüklerin kullanımı bu hakkın korunmasına bağlıdır. Nitekim Anayasanın 17’nci maddesi, kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığını düzenlemekte, herkesin yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahip olduğunu öngörmektedir. Bu hak ayrıca çekirdek haklardan biri olup, Anayasanın 15’inci maddesinde de özel olarak güvence altına alınmıştır.” denildi.
ÇOCUK HAKLARI HATIRLATMASI
Geleceğin teminatı çocukların özel olarak korunması ve yetiştirilmesinin en temel vazife olduğunun altı çizilen önergede, Anayasanın 10’uncu, 41’inci ve 61’inci maddelerinde bu hususun özellikle düzenlendiği belirtildi. Ceza kanunlarında da çocuklara karşı işlenen suçların daha ağır yaptırımlara bağlandığı dile getirilen önergede, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 20 Kasım 1989’da benimsediği Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 2 Eylül 1990’da yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.
Önergede, Türkiye de dahil 142 ülkenin sözleşmeyi imzaladığı ya da onay ve katılma yoluyla taraf devlet durumuna geldiği anımsatıldı.
“KAMU VİCDANINI TATMİN EDECEK…”
Türkiye’nin, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 2 Ekim 1995’ten itibaren uyguladığı bilgisine yer verilen önergede, bu sözleşmeye göre herkesin ilk görevinin, çocukların temel hakkı olan yaşamını korumak olduğu kaydedildi. Önergede “Bu açıklamalar ışığında denilebilir ki haklar arasında sıralama yapıldığında en temel hak yaşam hakkı olup, bu hakkın en başında da savunmasız bir varlık olan çocukların yaşam hakkı gelmektedir.” denildi.
Çocukların yaşam hakkının korunması ile ilgili sorunların tespit edilmesi ve tedbirlerin belirlenmesinin büyük bir önem taşıdığı kaydedilen önergede, şu ifadelere yer verildi:
“Özellikle şüpheli çocuk ölümleri kamuoyunda derin yaralar açmakta ve geleceğimizin teminatı olan çocukların her türlü hak ve hukukunun korunması noktasında hassasiyet gösteren bizleri de derinden üzmektedir. Geçmişte çocuk haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmış ve bu doğrultuda Türkiye Büyük Millet Meclisinde araştırma komisyonları kurulmuştur. Şüpheli çocuk ölümlerinin ve Rabia Naz Vatan’ın ölümü ve benzeri olaylardaki süreçlerin tüm yönleri ile araştırılıp, kamu vicdanını tatmin edecek ve kamusal bilgi talebini karşılayacak şekilde şeffaflığa kavuşturulması, kendini koruyamayacak durumdaki çocuklara ilişkin kayıp, cinayet olaylarının ve şüpheli çocuk ölümlerinin toplumsal nedenlerinin araştırılması, insani, siyasi ve toplumsal olarak yapılması gereken hususların tespit edilmesi amacıyla Anayasanın 98’inci ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.”
NE OLMUŞTU?
12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesine bağlı Gümüşçay Mahallesi’ndeki evlerinin önünde yaralı halde bulunan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin soruşturma, KARAR’ın manşetleriyle Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Trafik kazası bulgularına rağmen olayın ‘intihar’ olarak kayda geçirilerek soruşturma açılmamasına itiraz eden baba Şaban Vatan’ın mücadelesinin ardından Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu devreye girdi. HSYK’nın görevlendirdiği müfettişin ‘kaza olabilir’ raporu, olay yeri polislerine soruşturma açılması, 60 tanığın yeniden dinlenmesine karar verilmesiyle soruşturma yeni bir boyut kazanmıştı
CANİKLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU
31 Mart seçimlerinde yeniden seçilemeyen eski Eynesil Belediye Başkanı’nın yeğeninin Rabia Naz’a çarptıktan sonra küçük kızı evin önüne bıraktığı iddiasını dile getiren baba Şaban Vatan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’yi dosyayı kapatmaya çalışmakla suçlamıştı. Canikli ise baba hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve basın açıklamasıyla kendisini savunmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Biden’ın vukuatsız günü yok! Bu kez karısını karıştırdı!..

ABD Başkanı Joe Biden, katıldığı resmi resepsiyonda başka bir kadını eşi sanarak bir süre elini …

Bir yanıt yazın