Emmanuel Macron, sandıkta tokat üstüne tokat yedi!

Fransa’da erken genel seçimlerin ikinci turunda sandık çıkış anketlerine göre sol ittifak ilk sıraya yerleşirken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ittifakı ikinci oldu. İlk turun birincisi aşırı sağ ise en çok oyu alacağını öngörülerine rağmen üçüncü sıraya geriledi.
Fransa’da sandık çıkış anketlerine göre sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı’nın erken genel seçimlerin ikinci turu kapsamında aşırı sağa karşı gittiği iş birliği olumlu sonuç aldı.

Seçimde Yeni Halk Cephesi İttifakı sandıktan birinci çıkarken Macron’un Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı ikinci oldu.

İlk turun birincisi aşırı sağcı ittifakı ise bu turda öngörülerin aksine üçüncü sıraya geriledi.

Salt çoğunluğa ulaşan olmadı

Elabe anket şirketinin sandık çıkış anketine göre Yeni Halk Cephesi 175 ila 205 milletvekili, Macron’un ittifakı 150 ila 175 milletvekili ve aşırı sağcı Ulusal Birlik İttifakı ise 115 ila 150 milletvekili çıkarabilir.

İpsos-Talan şirketlerinin sandık çıkış anketine göre seçimi birinci bitiren Yeni Halk Cephesi’nin mecliste 172 ila 192 milletvekili, ikinci tamamlayan Macron ittifakının 150 ila 170 milletvekili ve üçüncü gelen Ulusal Birlik ve müttefiklerinin ise 132 ila 152 milletvekili olabilir.

Seçimi dördüncü sırada tamamlayan merkez sağcı Cumhuriyetçiler Partisi ise mecliste 57 ila 67 milletvekili çıkarabilir.

Seçime katılan hiçbir parti veya ittifak, mecliste salt çoğunluğu almak için gerekli 289 sandalye sayısına ulaşamadı.

Katılım oranında rekor seviyede artış

Genel seçimlerin ikinci turunda da katılım oranında rekor seviyede artış yaşandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 17.00 itibarıyla 59,71 olan seçime katılım oranı 2022’de düzenlenen seçimlere kıyasla 20 puan arttı ve 1981’den bu yana aynı saatte ve ikinci turda kaydedilen en yüksek katılım oranı olarak kayıtlara geçti.

Aynı saatlerde ilk turda katılım oranı yüzde 59,39 olmuştu.

İlk turda birinci gelen aşırı sağ, solcuların ittifakına takıldı

Fransa’da 30 Haziran’da yapılan genel seçimlerin ilk tur oylamasında aşırı sağcı Ulusal Birlik’in yüzde 33 civarında oyla birinci çıkmasının ardından Macron cephesi ve sol partiler üstü kapalı iş birliğine gitmişti.

İlk turun ardından 3 adayın ikinci tura kaldığı 306 seçim bölgesinde oyların bölünüp aşırı sağın avantaj sağlamaması için diğer partilerden 200’den fazla aday seçim yarışından çekilmişti.

Resmi verilere göre ikinci tura katılmaya hak kazanan 215 aday, Ulusal Birlik’i engellemek için seçime girmemeyi tercih etmişti.

Seçimin ikinci turuna ilişkin kesin olmayan sonuçların saatler içinde resmi sonuçların da İçişleri Bakanlığı’nca 8 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

1986’dan sonra ilk kez bir Kanak milletvekili seçildi

Yeni Kaledonya’da kesin olmayan sonuçlara göre Yeni Kaledonya’nın ikinci seçim bölgesinden bağımsızlık yanlısı Emmanuel Tjibaou, oyların yüzde 57,44’ünü alarak seçimin ikinci turunda milletvekili seçildi.

Ülkedeki siyasetin önde gelen isimleri yeniden milletvekili seçildi

Fransa erken genel seçim sonuçlarına göre eski sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande, oyların yüzde 43,3’ünü alarak Correze bölgesinden milletvekili seçildi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de yüzde 58,9 oy oranı ile Nord vilayetinden yeniden milletvekili seçilen isimler arasında yer aldı.

Ayrıca eski Başbakan Elisabeth Borne Calvados’tan milletvekili seçildi.

Fransa’nın erken seçime gidişi

Fransa’da son 3 seçimdir oylarını artırmaya devam eden aşırı sağcı Ulusal Birlik, en son 9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 31,4 oy alarak en yakın rakibi olan Macron’un partisi Rönesans’ı ikiye katlamıştı.

Aşırı sağın Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki galibiyeti üzerine Macron, 9 Haziran gecesi meclisi feshederek 30 Haziran-7 Temmuz’da erken seçime gitme kararı almıştı.

Macron, bu kararını, “Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarına demokratik bir cevap vermeliydik” sözleriyle savunmuş ancak ülkenin 26 Temmuz-11 Ağustos’ta ev sahipliği yapacağı 2024 Paris Olimpiyatları’nın hemen öncesinde erken seçime gidecek olması, siyasi istikrarsızlık ve toplumsal huzursuzluk yaratabileceği gerekçesiyle kamuoyunda endişeyle karşılanmıştı.

Ülkedeki son genel seçimlerde bir türlü ittifak kuramayan solcu partiler bu seçimlerde aşırı sağa karşı kısa sürede Yeni Halk Cephesi İttifakı altında bir araya gelmiş ve tek aday çıkaracaklarını duyurmuştu.

Yeni Halk Cephesi İttifakı’nda ülkenin önde gelen sol partilerinden Sosyalist Parti, Boyun Eğmeyen Fransa, Fransa Komünist Partisi ve Yeşiller yer alıyor.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik ise merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi’nin lideri Eric Ciotti ve bazı Cumhuriyetçiler Partisi üyeleriyle ittifak yaparken iktidar partisi Rönesans ile ortakları MoDem ve Ufuklar Partisi de Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı’nı kurmuştu.

Seçimin ilk turunda aşırı sağcı ittifak yüzde 33 civarında oyla sandıktan birinci çıkmış, Yeni Halk Cephesi İttifakı yüzde 28 ile ikinci, Macron’un Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı ise yüzde 20 oyla üçüncü sıraya yerleşmişti.

Seçimin ilk turunda 76 milletvekili seçilirken bunların 39’u aşırı sağ, 32’si sol ittifak, 2’si Macron ittifakı ve kalan 3’ü merkez sağdaki Cumhuriyetçiler ve diğer sağ partilerin adayları olmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dünyanın en değerli kulübü yeniden Real Madrid

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl birinciliği Manchester City’e kaptıran Real …

Bir yanıt yazın