Emekliye 5 bin₺ ikramiye ile konutların turizm amaçlı kiralanması komisyondan geçti

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, konutların turizm amaçlı kiralanması ile emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin düzenleme kabul edildi.
Turizmde internet ortamındaki uygulamalar sayesinde otel ve pansiyon ruhsatı olmadan binlerce ev sahibi, dairesini kiraya vermeye başladı.

Bu uygulamada yaşanan dikkat çekici artış nedeniyle kanun teklifi hazırlandı.

Teklif; Önergeyle emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin düzenleme de eklenerek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu.

Komisyonda kabul edilen teklifle, kasım ayında ödenmesi kararlaştırılan ikramiye, Cumhuriyetin ilan edilmesinin 100. yıl dönümü vesilesiyle verilecek.

Tüm emekliler faydalanacak, bütçeden 61 milyar liradan fazlası çıkacak

İkramiye, 17 milyon emeklinin tamamına ödenecek. İkramiyeler, kasım ayının ortasına kadar emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

İkramiyenin maliyeti, 61 milyar lirayı geçecek. Bu tutar, bütçeden karşılanacak.

Kiralama sınırı geliyor

“Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nde, konutların gerçek ve tüzel kişilere turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin usul ve esaslar yer alıyor.

Ayrıca teklifte, konutların turizm amaçlı kiralanmasında izin belgesi verilmesinden idari yaptırımlara kadar birçok düzenleme bulunuyor.

Tek seferde 100 gün

Konutlar, turizm amaçlı tek seferde en fazla 100 gün kiralanabilecek.

Kanun teklifinin TBMM’de kabul edilerek yasalaşmasının ardından Kanun’da yer alan kurallara uymayanlara yüksek miktarlarda idari para cezaları uygulanacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Meral Abla “hayır” dedi, Özgür Özel’li CHP, yine HDP’ye “el salladı”

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz İYİ Parti GİK toplantısında, CHP ile yerel seçimde ittifaka gidilmeyeceği kararı …

Bir yanıt yazın