ABD’den “Patriot ve F-35 sorununu çözeriz” açıklaması!

ABD Savunma Bakan Vekili Partick Shanahan, “(Türkiye’nin teslim almayı planladığı Luke Hava Üssündeki F-35’ler) Onların teslim edilmesini bekliyorum. Türkiye’ye sunduğumuz Patriot teklifine, fiyatlandırılmasına ve en önemlisi Patriot sistemi ile birlikte sağlanacak endüstriyel katılım teklifine güveniyorum” dedi.
Shanahan, Moğolistan Savunma Bakanı Nyamaagiin Enkhbold ile ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) bir araya geldi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Shanahan, “Türkiye’nin teslim almayı planladığı Luke Hava Üssündeki F-35’lere ne olacak?” sorusuna “Onların teslim edilmesini bekliyorum. Türkiye’ye sunduğumuz Patriot teklifine, fiyatlandırılmasına ve en önemlisi Patriot sistemi ile birlikte sağlanacak endüstriyel katılıma güveniyorum.” cevabını verdi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birçok görüşme yaptığını hatırlatan Shanahan, “Gerçekten, stratejik ortağımızla bu durumu çözeceğimize inanıyorum.” diye konuştu.
Bir gazetecinin “Türkiye’nin S-400 almayıp bunun yerine Patriot alacağını mı bekliyorsunuz?” sorusuna ise Shanahan, “Onların Patriot ve F-35 bakımından doğru savunma ekipmanı almaları için mevcut sorunu çözebileceğimizi bekliyorum.” yanıtını verdi.
PENTAGON F-35 İLE İLGİLİ FAALİYET VE EKİPMAN SATIŞINI DURDURMUŞTU
Pentagon dün Türkiye’ye kasım ayında gönderilmesi planlanan iki F-35 uçağı için hazırlık faaliyetlerinin ve uçakla ilgili malzemelerin sevkiyatlarının durdurulduğunu açıklamıştı.
Pentagon açıklamasında “Türkiye’nin ürettiği parçaların ikincil kaynaktan tedariki üzerinde şu anda çalışılıyor.” ifadeleri kullanılmıştı.
ABD Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Oklahoma Senatörü Cumhuriyetçi James Inhofe da Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı adayı Orgeneral Tod Wolters’ın adaylığının onaylanması için yapılan oturumda, “Dün, Luke Hava Üssünde Türklerin F-35’leri ile ilgili eğitimleri durduracağımıza yönelik bir karar alındı. Çünkü (Türkiye) S-400’leri kullanmayacaklarını henüz söylemedi.” demişti.
Geçen hafta ABD Senatosuna, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngören yasa tasarısı sunulmuştu.
F-35 bakımı için gerekli herhangi bir fikri mülkiyet ve verinin verilmemesinin talep edildiği tasarıyla bu uçaklarla ilgili Türkiye’de herhangi bir depolama tesisinin kurulmaması da isteniyordu.
Tasarıda, Türkiye’nin S-400 sistemlerini teslim almasının Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamına girdiğine işaret edilerek “Böyle bir alım NATO ittifakının birliğini tehlikeye atar.” ifadesine yer verilmişti.
Kongre daha önce de 2019 savunma bütçesine ilişkin yasasına Türkiye’nin F-35 uçaklarını ABD’den götürmesi konusunda Savunma Bakanlığından Türkiye hakkında rapor istemişti.
Bakanlık raporu geçen yıl kasım ayında teslim etmişti ancak Kongre bu sefer geçici bütçeye bir madde ekleyerek Pentagon’dan Türkiye’nin S-400 konusundaki duruşu ve ABD’nin aralık ayında önerdiği Patriot sistemlerine ilişkin teklifle ilgili bir rapor istemiş ve kasım ayına kadar Türkiye’ye bu uçakların transfer edilmemesini talep etmişti.
Türkiye, iki F-35 uçağının mülkiyetini geçen haziran ayında teslim almıştı. Halihazırda ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü’nde konuşlu uçakların Türkiye’ye kasım ayında gönderilmesi planlanıyor. Türkiye’nin iki F-35 uçağının daha mülkiyetini gelecek haftalarda alması bekleniyordu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Ekonet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bakan Şimşek: Sürekli ve güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra’da yatırımcılarla yaptığı toplantıda enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan …

Bir yanıt yazın